DOĞA CAN COŞAR

26 Temmuz 1995 yılında İstanbul’da doğdu.

Türkiye Birincisi olarak girdiği İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. Eğitimini Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde sürdürmektedir.

Akademik anlamdaki başarılarının yanı sıra sosyal yaşamdaki başarılara daha fazla önem veren Doğa Can Coşar sekiz sene boyunca TEMA Vakfı’nda bilfiil çalışmış, 2010 yılında vakfın ona verdiği görevle Genç Tema (Lise) kuruluş sürecinde aktif rol almıştır. Türkiye’nin ilk 18 yaş altı derneklerinden birisi olan İstanbul Gençlik Platformu Derneği’ni kuran Doğa Can Coşar, aynı zamanda Türkiye’nin en genç dernek başkanıdır. Şu anda ise çalışmalarını hem İstanbul Gençlik Platformu çatısı altında hem de Koç Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Ayrıca Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu’nun en genç Yönetim Kurulu Üyesidir.

Dernekçilik ve vakıfçılık çalışmalarının yanı sıra bireysel olarak da UNICEF ve UNESCO’nun projelerinde yer alan Doğa Can Coşar, özellikle SEMEP Projesi’nde aktif olarak çalışmaktadır. 10 senedir piyano çalmakta olup aynı zamanda snowboard ve boks yapmaktadır.

Aydabir Dergisi’nde yazılar yazmakta, özellikle kitap okumaya ve fotoğraf çekmeye yoğun ilgi göstermektedir. İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Akademik ve sosyal çalışmalarının bir göstergesi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Belgesi’ne, İstanbul Erkek Lisesi tarafından iki kez Onur Belgesi’ne, UNESCO tarafından Teşekkür Belgesi’ne; İstanbul Valiliği, Kadıköy Belediyesi ve TEMA Vakfı tarafından Özel Teşekkür Belgesi’ne layık görülmüştür. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bir yarışmayla İstanbul’un en iyi üç genç hatibinden birisi seçilmiştir. 2015 senesinde Türk Eğitim Vakfı Kaynak Geliştirme Ödülünü kazanan Doğa Can Coşar, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Şeref Listesinde de yer almıştır.

Yürüttüğü başarılı çalışmalar neticesinde Junior World Entrepreneurship Forum (Dünya Genç Girişimciler Forumu) üyeliğine davet edilmiş ve 2014 yılından beri çalışmalarını uluslararası alanda yaymaya çalışmaktadır. Doğa Can Coşar, aynı zamanda Avrupa’nın en prestijli organizasyonlarından birisi olan DLD Konferanslarının en genç katılımcısıdır. Ayrıca 2015 senesinde dönem başkanlığını Türkiye’nin yürüttüğü G20 Zirvesi’nin beş alt kolundan birisi olan C20 Zirvesi’ne (Civil Society 20) katılarak ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. 2016 yılında ise Birleşmiş Milletler’in düzenlediği World Humanitarian Summit’in (Dünya İnsani Zirvesi) dünya genelindeki 370 genç delegesinden biri olarak Gençlik Zirvesi’ne katılmış ve çalışmalarını Birleşmiş Milletler nezdine taşımıştır. 2017 yılında ise Birleşmiş Milletler Gençlik Parlamentosu’na Türk Genç Delegesi olarak davet edilmiş ve BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson’ın tanımıyla “Dünyanın En Başarılı 500 Genç Lideri” (sivil toplum) arasına seçilmiştir.